פיתוח מנהלים: האם כל מנהל יכול ללמוד להיות מנהיג?

הנה לכם שאלה מאתגרת. האם כל אחד יכול להיות מנהיג? האם גם אתם יכולים להיות? בואו נרד לעומק המשמעות של המילה 'מנהיגות'. מה זה? יש לזה הרבה גרסאות וכולן נכונות. אתן לכם את שלי. מנהיגות בעיני זה שילוב של שניים: אמונה בדרך ונכונות לשלם את מחיר הצעידה בה. זהו!

מנהיגים מאמינים בדרך כלשהי, ועצם הצעידה בה גובה מהם מחיר אישי. לפעמים צועקים להם בוז, לעיתים הם יושבים בכלא, לעיתים משלמים מחיר כלכלי וסיכון כספי משמעותי. מגוון רחב של מחירים.

יש מי שמאמין שמנהיגות עוסקת בלהוביל אנשים או שנדרש לה סוג של כריזמה. לאורך ההיסטוריה יש דוגמאות של מנהיגים כריזמטיים מאוד כמו מנחם בגין למשל, או להבדיל היטלר, וכאלה נטולי כל כריזמה כמו מהטמה גנדי. אין לי מושג מה פרוש המילה הזו, כריזמה.

אלף אנשים יפרשו אותה באלף אופנים, בכל אופן היא לא תנאי למנהיגות. מה המכנה משותף לכל המנהיגים? אמונה בדרך ונכונות לשלם את מחיר הצעידה בה. מנחם בגין שילם מחיר אישי כבד. התמודד שבע פעמים על ראשות הממשלה עד שיצר מהפך היסטורי.

יש מי שמאמין שמנהיגות קשורה להובלת אנשים. נכון שמנהיגות היא הובלה, או הבחירה להוביל אבל אין לה שום קשר לאנשים. אז את מי המנהיג מוביל ולאן? זו הבחירה של אדם להוביל אותו, עצמו, למקום אחר, חדש. למקום שהוא מאמין בו, חשוב לו, ולכן גם מוכן לשלם מחיר אישי כדי להיות שם. אין דרך לאף אדם לחייב אף אחד אחר לבוא אחריו.

מה הסיבה שעוד אנשים באים? הם רואים אדם שצועד לאן שהוא, למקום אחר, שהם מאמינים שהוא טוב יותר, וגם הם רוצים להיות שם. הם רואים אדם שמאמין בדרך, מוכן לשלם מחיר על הצעידה בה, ואז הם באים. התוצר לוואי של מנהיגות הוא שעוד אנשים באים.

מנהיגות, כאשר היא נוכחת, יש לה שני מבחני תוצאה. הראשון, כאמור, עוד אנשים באים. השני, מנהיגים מסוגלים להניע אנשים לעשות דברים שהם לא רגילים לעשות. הדוגמה הקיצונית ביותר היא זו של היטלר. מיליונים באו אחריו כי האמינו שהוא יודע לאן הולך, לאיזה מן דרך שתוביל אותם למקום טוב יותר. בנוסף, הוא הניע מליוני אנשים לעשות משהו שבוודאי הם לא רגילים לעשות, וזה לפתח מכונת השמדה ורצח הכי משוכללת שידע המן האנושי.

בואו ונראה מה אפשר להקיש מכל זה אל הפוליטיקה הישראלית? ראשי ממשלה באים והולכים, וכך גם שרים. האם יש שם אמונה בדרך? האם יש שם איזו דרך? האם מישהו משלם מחיר אישי כדי לצעוד בדרך? אני לא רואה את כל אלו כבר הרבה מאוד שנים. התוצאה היא מדינה באובדן דרך.יש ראשי ממשלה, אין שום מנהיגות.

למנהיגים יש מכנה משותף נוסף. הם כולם אנשי חזון. כלומר, מנהיגים רואים משהו לפני שמרבית האנשים רואים. יש להם היכולת לראות תמונה, כאשר בשטח אין עדיין בפועל כלום, בין אם בתחום העסקי, בין אם בתחום הפוליטי מדיני. מנהיגים לא עוסקים בלנהל אנשים, ולומר להם מה לעשות. מנהיגים עוסקים בללמד, בלגדל עוד מנהיגים. מנהיגים מאפשרים לאלו שסביבם לגדול יחד איתם.

האם כל אחד יכול להיות מנהיג, והאם גם אתם יכולים? התנאי הראשון למנהיגות זו כאמור, דרך ואמונה בדרך. וכאן נשאלת השאלה, האם יש לכם דרך, האם יש לכם מושג לאן אתם הולכים, או מה המטרה? הניסיון שלי מלמד שמרבית האנשים פשוט מתגלגלים. קמים בבוקר והולכים לעבודה כי זה מה שעושים כולם, כי חייבים להתפרנס. האם אדם יכול ללמוד להגדיר לעצמו מטרה, כזו שהיא חשובה לו, המייצרת לו תשוקה?

הניסיון שלי מלמד שבהחלט. בתנאי שיש פתיחות ומוכנות ללמוד. האם אדם יהיה מוכן לשלם מחיר אישי כדי לצעוד בדרך? מי האנשים המוכנים לשלם מחיר? רק אלו שזה מאוד חשוב להם. המחיר לעולם בא לפני הרווח. מי יהנה מהרווח? רק אלו שהיו קודם מוכנים לשלם את המחיר!

גם מנהיגות היא רק מיומנות שכל אחד יכול ללמוד. מנהיגות היא אחד הערכים המבוקשים ביותר בעולם העבודה. מכיוון שהיא ערך נדיר, הרי שמוכנים לשלם עליה עשרות אלפי שקלים בחודש. אלו האנשים שיהיו מנכ"לי חברות, או יקודמו לתפקידי ניהול.

למה להשקיע בתהליכי פיתוח מנהלים ליצירת מנהיגות עסקית מנצחת? היכולת של מנכ"ל, מנהל או עובד זוטר ללמוד כיצד לפתח את כישורי המנהיגות שלו, יש להן השלכות דרמטיות על התוצאות העסקיות ועל ההנאה שאדם מפיק מסביבת העבודה שלו.

מנכ"ל שמשכיל להבין את העובדה שכל אחד יכול ואת הערך שיש בפיתוח מנהיגות בעסק שלו, כלומר השקעה לא רק בידע המקצועי של העובד אלא השקעה בעובד עצמו, יראה תוצאות עסקיות יוצאות דופן. רק אנשים יוצאי דופן מוכנים לעשות מעשים יוצאי דופן, ורק הם פוגשים תוצאות כאלו.

תהליכי פיתוח מנהלים מאפשרים לכל מנכ"ל, מנהל, או עובד מן השורה, ללמוד לפתח את כישורי מנהיגות עסקית שלהם. ההשפעות על התוצאות העסקיות ועל ההנאה מהעיסוק, הן דרמטיות.

אהבתם את המאמר?מוזמנים להצטרף לרשימת הדיוור שלי כדי להמשיך ולהנות משורה של מאמרי איכות בנושא, וגם לקבל שישה קבצי אודיו מרתקים, מלמדים ומהנים חינם. ההצטרפות בקישור כאן.

רוצים להתחיל ללמוד איך לפתח את המנהיג שאתם? צרו קשר עכשיו בלחיצה על הקישור כאן, מלאו פרטים מלאים, לרבות מייל וטלפון, ציינו את סיבת הפניה, כדי לתאם שיחת הכרות ללא עלות או מחויבות.

אהבתם? שתפו את העמוד: