אימון אישי או פסיכולוג? מה ההבדל ומה הכי נכון לך?

המאמר הזה מטרתו לעשות לך סדר כדי שיהיה לך ברור ההבדל בין אימון אישי וטיפול פסיכולוגי, כי הבלבול כאן גדול ובצדק.

פעם, אנשים האמינו שאם רע להם, הם זקוקים לפסיכולוג. ההנחה הזו עברה מן העולם. אנשים מבינים היום שאם רע להם, אין להם בעיה, אלא הם פשוט צריכים ויכולים ללמוד איך להתנהל אחרת. יותר אנשים מבינים היום שלטיפול פסיכולוגי יש חלופה שהיא לאין שיעור יותר אפקטיבית, יותר מהנה, יותר קצרה וגם עולה הרבה פחות.

הפסיכולוגיה יוצאת מנקודת הנחה שלאדם יש בעיה. האימון יוצא מנקודת הנחה שלאדם אין שום בעיה, והבעיה העיקרית של מרבית האנשים היא האמונה שיש להם בעיה.

הפסיכולוגיה עוסקת בטיפול כי ההנחה שיש לאדם בעיה ולכן צריך לטפל בו. האימון לא עוסק בשום טיפול והמאמן הוא לא מטפל. אימון עוסק בלימוד והמאמן מלמד. לאדם יש באמת בעיה רק כאשר הוא לא מוכן ללמוד.

טיפול פסיכולוגי מבוסס על שיחות. באימון אין שיחות, יש מורה ויש תלמיד, מאמן ומאומן. טיפול פסיכולוגי עוסק בעבר. אימון לא עוסק בעבר כלל, אלא רק בשאיפות של האדם לעתיד, ומה הוא מוכן לעשות למען זה בהווה.

טיפול פסיכולוגי לעומת תהליך אימון (קואצ'ינג) מצא את ההבדלים

טיפול פסיכולוגי אימון אישי
לפני התהליך מתאמים פגישה ובאים בדיקת התאמה: מילוי שאלון הכרות ופגישת הכרות לבדיקת התאמה
הנחת יסוד 1 יש לך בעיה ולכן צריך 'לטפל' בך אין לך שום בעיה מלבד אחת, שמעולם לא למדו אותך את מה שחשוב באמת
הנחת יסוד 2 נולדת עם 'מבנה אישיות' מסוים ועם 'תכונות אופי' ועם זה תמות נולדת רק עם צבע העיניים. כל השאר אפשר ללמוד לשנות וכל אחד יכול ללמוד לשנות הכל, בתנאי שיש לו פתיחות ללמוד וחשוב לו ללמוד
מה עושים שם 1 מדברים על זה: 'בוא נדבר על זה. על מה תרצה שנדבר היום?' אין דיבורים, יש לימוד. יש מורה, יש תלמיד ולומדים
מה עושים שם 2 בוחנים ומנתחים את המציאות אלמד אותך איך לשנות את המציאות לבלי הכר
משך התהליך ארוך, שנים. יוצר תלות של 'המטופל' ב'מטפל'. קצר מועד, חודשים ספורים. מקנה לך כלים כדי לאפשר לך לעוף עצמאית.
תוצאות מדידות

 

 

מה זה בכלל? כל אחד לומד להגדיר תוצאה מדידה עוד לפני שיצא לדרך. אינסוף תוצאות מדידות בכל תחום: בקריירה, זוגיות, רמת הכנסה
מה יוצא לך בסוף? אממ…שאלה מצוינת. באמת מה? החיים ואיכות החיים שלך משתנים לבלי הכר: דימוי עצמי גבוה, ביטחון עצמי, מיומנויות חדשות שנשארות איתך לנצח, המאפשרות לך להיות יוצר מציאות: אדם שמסוגל לראות תמונה מנצחת וליצור אותה.

 

טיפול פסיכולוגי הוא ארוך יחסית, יכול להימשך שנים, ויוצר תלות של האדם במטפל. אימון מטבעו הוא תהליך קצר יחסית של חודשים ספורים, ומטרתו להעניק לאדם כנפיים כדי שיוכל לעוף בכוחות עצמו. ליצור עצמאות.

הנחת המוצא של האימון שלאדם יש חופש בחירה מלא ויכול לשנות את מציאות חייו מקצה לקצה. הנחת מוצא נוספת גורסת שמחשבה מייצרת מציאות. כלומר, כדי שאדם ישנה את מציאות חייו, עליו יהיה ללמוד לחשוב אחרת. הנחה אחרת גורסת שאדם יכול הכל והכל תלוי אך ורק בו. כלומר, כל דבר אפשר ללמוד וכל אחד יכול ללמוד הכל וליצור הכל.

תהליך האימון מוכוון תוצאה. תוצאה היא לעולם דבר מדיד. כלומר, המאומן לומד בתחילת האימון להגדיר תוצאה שרוצה להפיק, ומקבל כלים כדי ליצור אותה באופן קל, פשוט ומהנה ובפרק זמן קצר יחסית של חודשים ספורים. טיפול פסיכולוגי עוסק בהרגשות ובדיבורים. 'בוא נדבר על זה'. באימון אין דיבורים, אלא לימוד מעשי, פרקטי, מוכוון תוצאה.

אבל ההבדל החשוב ביותר בין אימון לפסיכולוגיה הוא שהפסיכולוגיה עסוקה בלהסביר את המציאות בעוד שאימון מלמד אותך איך לשנות אותה לבלי הכר. מרבית הפסיכולוגים, כמו מרבית האנשים הבינוניים, מאמינים ש'ככה זה וזה מה שיש' בעוד באימון אלמד אותך איך לשנות את זה ואת מה שיש מקצה לקצה באופן קל, פשוט ומהנה.

בעיני, פסיכולוגיה הוא מקצוע של העבר, לא רלוונטי לכלום. כמו ששענים נעלמו מן העולם בזכות הקדמה, כך נגזר גם על העיסוק הזה. אלמלא המשיכו עדיין ללמד אותו באוניברסיטה בגלל קיבעון מחשבתי עמוק שקיים באוניברסיטאות, זה בדיוק מה שהיה קורה.

זו ההגדרה של פסיכולוגיה בויקיפדיה: "תחום במדעי החברה העוסק בחקר הנפש, התפיסה וההתנהגות, ומטרתו לחקור את, ולטפל (בטכניקות פסיכולוגיות שונות) בהתנהגויות האדם . 'נפש היא בפסיכולוגיה המעגל הפנימי של ה"אני", המוקף רגשות, תכונות, זיכרונות, יכולות פיזיות, אישיות וכדומה. הפסיכולוגיה עוסקת בחקר הנפש וההתנהגות". ואם לא הבנת את זה, זה בסדר. גם לפסיכולוג עצמו אין מושג מה זה אומר!

וזו ההגדרה של אימון אישי: תהליך לימוד שמטרתו ללמד את המאומן שורה של מיומנויות המאפשרות לו ליצור שינוי בכל תחומי חייו, באופן קל, פשוט, מהנה ו…מהר.

ובאשר ליועץ הוא נותן עצות. בתהליך האימון אין עצות כלל, אלא מתן כלים המאפשרים למאומן להגיע לבדו למסקנה לגבי מה הכי נכון לו לעשות ואיך נכון לו לפעול. היעוץ אפקטיבי כל עוד היועץ נוכח וממשיך לתת עצות.

האימון האישי, מכיוון שאינו עוסק בלתת עצות, אלא בללמד מיומנויות ולתת כלים, הרי שאלו נשארים עם האדם לשארית ימיו, ללא תלות בנוכחות המאמן. תהליכי האימון שלי חפים מכל עצות. המאומן מקבל כלים המאפשרים לו בעצמו לקבל החלטה לגבי השאלה מה הכי נכון עבורו.

יש מאמנים שמכנים עצמם יועצים ויש יועצים שקוראים לעצמם מאמנים, וכל זה מטעמי פרנסה. הבלבול כאן גדול. חשוב עבורך לבחור נכון ממי נכון לך ללמוד. איך בוחרים נכון? בודקים האם ואיזה תוצאות יצר האדם בחייו? האם חי את שמלמד ומלמד את מה שחי?

בנוסף, ממליץ מאוד לשוחח עם בוגרים כדי לבדוק איתם מה הפיקו, איזה תוצאות הופיעו בחייהם, איך התרשמו מהמאמן, ועד כמה התהליך היה אפקטיבי עבורם?

אם אני צריך לסכם את המאמר במשפט אחרון: ללכת לטיפול פסיכולוגי זה בזבוז מוחלט של זמן, כסף ואנרגיה. אין לך שום בעיה, מלבד אחת. מעולם לא למדו אותך איך יוצרים אושר, הגשמה, סיפוק, שמחה, אהבה. ואם יש בך פתיחות ללמוד וחשוב לך ללמוד, אשמח ללמד אותך. זה יהיה הלימוד החשוב והמשמעותי ביותר שהיה לך בחיים עד היום.

רוצה לדעת יותר? מזמין אותך לשלוח פניה דרך מנגנון ה'צור קשר' באתר. יש לציין את סיבת הפניה ולצרף פרטי התקשרות, טלפון ומייל. אהבת את המאמר? מזמין אותך ללחוץ כאן למטה על כפתור השיתוף ולשתף אותו.

אהבתם? שתפו את העמוד: