מה אפשר ללמוד מתוך השפה שלך? הדגמה

אני מעדיף להקשיב במקום לדבר. כך בעיסוקי וכך בחיי בכלל. שפתו של אדם נותנת ביטוי לגישתו, והגישה זה הכל. מה הגישה שלי כלפי, כלפי הסובבים אותי, כלפי אתגרים ושינויים. מרבית האנשים מעדיפים לדבר בלשון "אנחנו", במקום "אני", בזמן שהם למעשה משקפים רק את עולם האמונות הפרטיות שלהם.

הדיבר "אנחנו" מאפשר לדובר יצירת ריחוק והסרת אחריות. כאילו שלא בו מדובר אלא "אנחנו". הבאתי כאן דוגמה שהיא מאלפת בעיני לעצמה של שפה כנותנת ביטוי לגישה. העתקתי דיון שהעלתה גברת בפורום זוגיות כלשהו. הבאתי את נוסחו המקורי, ואותו הדבר בדיוק רק בגוף ראשון יחיד כדי שנראה עד כמה זה משנה את התמונה. כך זה נראה.

הנה המקור: "למרבה הצער, רבים מאיתנו דוחים אנשים שהופעתם החיצונית אינה נראית לנו. לרוב אנחנו לא נותנים הזדמנות להכיר ולבדוק האם הם בעלי אופי נפלא וראויים לאהבה. היופי אולי שטחי, אך יש לו תפקיד מרכזי בשלב ההיכרות הראשונית. האם המסננת הראשונה שלנו היא המשיכה הויזואלית? האם למראה החיצוני יש השפעה מרכזית על מערכות היחסים שלנו?" סוף ציטוט.

הנה אותו קטע בדיוק רק בגוף ראשון יחיד: "למרבה הצער, אני דוחה אנשים שהופעתם החיצונית אינה נראית לי. לרוב אני לא נותנת הזדמנות להכיר ולבדוק האם הם בעלי אופי נפלא וראויים לאהבה. היופי אולי שטחי, אך יש לו (אצלי) תפקיד מרכזי בשלב ההיכרות הראשונית. האם המסננת הראשונה שלי היא המשיכה הויזואלית? האם למראה החיצוני יש השפעה מרכזית על מערכות היחסים שלי?" סוף ציטוט. מדהים לא?

ברור שלגברת שחיברה את המשפטים הללו קשה לקרוא את הדברים כך. זו בדיוק הסיבה מדוע היא מעדיפה באופן אוטומטי לנסח בלשון רבים. כדי לחסוך את האימות והעימות עם האמת והעובדות. תמונה שלא נעים לראות. זה מן כביש עוקף כזה. האם יתכן שכותבת שורות אלו הולכת לישון בלילה לבד? האם יתכן שזה קשור לגישה שלה, ולעולם האמונות שבא לידי בשורות אלו? אני מרשה לעצמי להעריך שכן.

איך משנים? לומדים לצאת מתוך האוטומט ולקחת אחריות. גם אחריות על השפה. לפתח מודעות וערנות לשפה. יש רבים שמדברים בלשון 'אתה' כאשר הם בעצם מתכוונים ל'אני', ואחרים שמדברים בלשון 'אנחנו'. הקשיבו לשפה שלכם. למדו לדבר בגוף ראשון. שינוי שפה מעיד על שינוי גישה, וגישה זה הכל. זה רק היבט אחד של המשמעות של 'לקחת אחריות'. אחריות זה ערך שאני טוען שמרבית האנשים לא באמת מכירים.

רוצים לקבל עכשיו וחינם עוד סדרה של כלים מדהימים שלא תוכלו לקבל בשום מקום אחר? הצטרפו עכשיו לרשימת החברים הפרטית שלי ומלאו את הטופס בקישור שכאן. תכלו להסיר עצמכם בכל שלב.

אהבתם? שתפו את העמוד: