איך משנים בחיים הכל?

האם אפשר לשנות בחיים הכל? האם אנשים יכולים להשתנות? האם טיפש יכול להפוך לחכם, פחדן לאמיץ, אטום לקשוב, רדוד לעמוק, סגור לפתוח, חסר ביטחון למלא ביטחון?

יש כאן רק שתי תשובות אפשריות: כן או לא! אם בחרתם ש…כן, מצוין. דעתי היא שברור, שבוודאי, שבהחלט, שלגמרי. אנחנו מוכיחים את זה כבר שנים, ולא בתאוריה. משתתפים בתהליכי אימון שלנו משתנים לבלי הכר, ומשנים את מציאות חייהם לבלי הכר.

אם בחרתם ש…לא, גם מצוין. השאלה היחידה שיש לי אליכם היא, בהנחה שיש אפשרות ש…כן,  האם אתם פתוחים להכיר אפשרות שיש עוד אפשרות?

אז איך משנים הכל? כמו כל דבר אחר אצלנו, אז גם את זה אנחנו עושים באופן קל, פשוט ומהנה. כדי שהכל ישתנה, יהיה עליך להשתנות. כדי לשנות את מציאות חייך לבלי הכר, יהיה עליך להשתנות לבלי הכר.

התחלתי לחיות רק בגיל 40. מציאות חיי השתנתה לבלי הכר, בכל מובן, רק כי אני השתנתי לבלי הכר בכל מובן. הפכתי מטיפש לחכם, מפחדן לאמיץ, ממובל למוביל, מאחד שלא מאמין בעצמו וחסר ביטחון, לאחד שמלא אמונה וביטחון עצמי.

איך גורמים לך להשתנות? לא בדיבורים על זה אלא ב…חוויה. רק חוויה יוצרת שינוי. זה למה ספרים על פיתוח מודעות עצמית לא שינו לאף אחד את החיים, אבל הסדנאות שלנו בהחלט כן. מה זאת חוויה? כל דבר ששותפים לו כמה חושים. ספר מפעיל חוש אחד. התנסות, משחק, תרגול, מפעילים כמה חושים.

מה גורם בדרך כלל לאנשים לקום ולעזוב מקום עבודה ולשנות עיסוק, לקום ולעזוב קשר זוגי, להפסיק לעשן, לשנות תזונה, לרדת במשקל, להתחיל לעשות ספורט? מה גורם לאנשים בדרך כלל להתחיל לדבר במקום ששתקו, ללכת לאן שמפחיד במקום לברוח כל הזמן או להיות משותקים, לעשות דברים שלא היו רגילים לעשות?

אצל מרבית האנשים מה שגורם להם לעשות את זה גם חוויה אבל שהיא בדרך כלל טראומטית. כך למשל הכרתי לאחרונה את צבי בר. אם תגיעו בסופי שבוע לנמל יפו, תוכלו לפגוש אותו מוכר שם את עבודות הפיסול המרהיבות שלו.

רק חוויה יוצרת שינוי ומרבית האנשים מחכים לחוויה טראומטית

לפני שנים אחדות הוא עשה בחייו שינוי ענק. המון שנים הוא בכלל היה שוטר, טכנאי במעבדה לזיהוי פלילי. עד שיום בהיר אחד הוא החליט שהוא לא מוכן יותר לחיות את חייו מתוך פספוס והחמצה. הוא קם והלך בעקבות התשוקה שלו, והתחיל לפסל. המון שנים הוא חשב על זה, אבל לא עשה כלום. היה משותק מפחד.

אז מה גרם לו לעשות שינוי, ללכת לאן שמפחיד, לוותר על היציבות של עבודה מסודרת לטובת עסק עצמאי? חוויה טראומטית בשם…סרטן. יום בהיר אחד גילו אצלו סרטן. רק אז נפל לו האסימון שהחיים זה לא חזרה גנרלית, והמסע המרתק הזה יכול להיגמר כאן ועכשיו ברגע.

אז הוא הבין שיש אפשרות שהנה זה נגמר עבורו כך פתאום, כשהוא כל הזמן היה עסוק בללכת לעבודה יציבה, משעממת, חסרת משמעות מבחינתו.

רק חוויה יוצרת שינוי, ואצל מרבית האנשים מדובר בחוויה טראומטית: מחלה קשה או חלילה מוות של אדם קרוב, תאונה, התקף לב, משבר כלכלי או פשיטת רגל, אירוע בגידה של אחד מבני הזוג שגורם לאחד מהם לקום וללכת.

מרבית האנשים הגיעו לעיסוק וגם לזוגיות שלהם ב…מקרה ויהיו עסוקים בעיקר ב…לחכות שמשהו יקרה. מרביתם יחכו כנראה לאחת החוויות הטראומטיות האלה כדי ליצור שינוי כי כבר 'אין ברירה'. הם יהיו מובלים על ידי הנסיבות המשתנות. או בשפת האימון קורבנות.

יש קומץ קטן של אנשים יוצאי דופן שהם מחויבים ואמיצים מספיק שלא רוצים לחכות לשינוי ולהיות מובלים על ידו, אלא רוצים להוביל אותו, ליזום אותו, לקבל כלים וללמוד איך לעשות אותו קל, פשוט ומהנה. חוויה לא חייבת להיות טראומטית. במקום לחכות לטראומה, אפשר פשוט לבוא לסדנה.

אנחנו עומדים להוציא אותך מאזור הנוחות שלך בגדול. אנחנו ניקח אותך לאן שמפחיד, קשה ולא רגיל עבורך. כמה דברים אני יכול להבטיח לך. זה הולך להיות עבורך תענוג צרוף. זה עומד ליצור עבורך תהליך לימוד ושינוי מואץ, ובסוף עוד נקבל ממך על כך תודה גדולה.

אם אתם שייכים לסוג האנשים השני, כזה שמעדיף ליזום את השינוי במקום לחכות לו, שלחו לנו פניה.

רוצה להגיב? מצוין, עושים את באמצעות מנגנון התגובות כאן למטה. לחצו על כפתור השיתוף כדי לשתף את המאמר עם חברים. 

כתיבת תגובה