הסיפור הזה מחרב לאנשים את החיים, ואולי גם לך

מאמר קצר שבו אני עומד להראות לך סיפור שמחרב לציבור עצום של אנשים ברחבי עולם את החיים, ויש אפשרות שגם לך. אני עומד להציע לך חלופה אחרת לסיפור הזה שתשרת אותך מאוד.

יש כמה וכמה סיפורים נפוצים שגורמים בחיי אנשים נזק מטורף לאורך שנים רבות. הבעיה היא שהם שקופים עבורך. אין לך שום דרך לראות אותם לבד, אלא רק בעזרת צד שלישי.

אני עומד להתעכב על אחד מהם, אחד הנפוצים שבהם, והוא…'אני צודק'. אלה האנשים שמשקיעים המון זמן ואנרגיה בוויכוחים ומריבות כי הכי חשוב להם בעולם זה להיות צודקים. הם מוכנים לאבד הכל, לחרב את הקשר עם האנשים הכי משמעותיים להם בחיים רק כדי להיות צודקים.

הסיפור הזה אופייני לאנשים חסרי ביטחון, עם דימוי עצמי נמוך. רק להם חשוב להראות חזקים ויודעים כל הזמן, להיות בסדר.

הסיפור, או הדעה, או ההמצאה הזו ש'אני צודק' מייצרת בחיים מדבר שממה. הוא מחרב הכל וגורם לזה שאנשים מצוינים נולדו, יש להם דופק, אבל הם מעולם לא באמת חיו. מתים בעודם בחיים.

למה לאדם כל כך חשוב לו להיות צודק? כי מאחורי הסיפור הזה מסתתרות עוד שורה של הנחות סמויות. 'הנחה סמויה' הוא סיפור נוסף, נסתר מעין או שקוף, שאדם מחזיק בו ומאמין ש'זו האמת' ו'ככה זה', אבל גם הוא רק המצאה או דעה.

ההנחה הסמויה העיקרית מאחורי ה'אני צודק' זה ש'אני יודע'. למה לאדם כל כך חשוב להיות צודק? כי הוא חי באשליה שהוא יודע. יודע מה חשוב, מה צריך, מה נכון! מה חשוב ומה צריך כדי להתקדם ולהצליח בחיים ובעסקים, מה חשוב ומה נכון ביחסי נשים וגברים, הורים וילדים, מה חשוב ומה נכון כדי להרוויח כסף.

איך יודעים שאדם יודע? איך יודעים שאדם יודע איך להרוויח 5,000 ש'ח? הוא נמצא שם, כלומר מרוויח 5,000 ש'ח. אדם יודע רק את המקום שבו הוא נמצא! מה שאני יודע הביא אותי למקום שבו אני נמצא.

אם אני אוהב את מה שאני רואה שם: בקריירה, בעסק, ברמת ההכנסה, בזוגיות, בקשר עם הילדים ובני המשפחה שלי ועם אנשים בכלל, אז כנראה שמה שאני יודע משרת אותי, או אפקטיבי עבורי. אם אני לא אוהב את מה שאני רואה בתחומים האלה, אז כנראה שמה שאני יודע לא משרת אותי ולא אפקטיבי.

'אני יודע', ו'אני צודק' הוא סיפור, המצאה או דעה שעושה נזק מטורף לאורך שנים. משאיר אנשים במדבר שממה, תקועים באותו המקום שהם לא אוהבים. מייצר תסכול, כעס, עצבים וחיי פספוס והחמצה. אני מכיר את הסיפור הזה טוב. הייתי שם לאורך הרבה שנים.

אני רוצה להציע לך סיפור אחר שאני מחזיק בו היום שמשרת אותי ברמות על. הסיפור הוא ש'אני לא יודע כלום על שום דבר'. נכון, ממש כך. 'אני לא יודע כלום על שום דבר' זה גם סתם סיפור, דעה או המצאה שאני מחזיק בה והיא מאוד משרתת אותי ויש אפשרות שתשרת גם אותך, ואני רוצה להסביר איך? למה זה אפקטיבי עבורי ואיך יכול להיות אפקטיבי עבורך.

אני יודע המון על המון דברים, אבל מה שאני יודע הביא אותי רק למקום שבו אני נמצא. המקום שאני נמצא בו מדהים באמת, בכל מובן. פשוט טוב לי בחיים, אני מאושר. אני עושה את מה שאני אוהב, מרוויח המון, יש לי קשר נפלא עם ילדי ובת הזוג שלי היא גם החברה הכי טובה שלי.

אבל מה שמעניין אותי זה לא המקום שאני נמצא בו, אלא המקום הבא שאני רוצה להגיע אליו. מעולם עוד לא הרווחתי 100,000 ש'ח בחודש, ומעולם עוד לא עבדתי עם החברות הגדולות במשק.

מה שעומד ביני לבין המקום הבא שאני רוצה להגיע אליו זה לא מה שאני יודע, אלא מה שאני לא יודע. יש לי המון כבוד למה שאני יודע, אבל הוא הביא אותי רק למקום שאני נמצא. אני יודע המון על המון דברים, אבל להיות יודע ממש לא מעניין אותי. מרבית האנשים נאחזים במה שהם יודעים.

אני לא יודע כלום על שום דבר מאפשר לי להיות פתוח כל הזמן לאפשרות שיש עוד אפשרות ולבחור את האפשרות שמשרתת אותי יותר. הסיפור הזה מאפשר לי ללמוד כל הזמן, לגדול ולהתפתח, ליצור חיים מדהימים. הוא משרת אותי, יש אפשרות שהוא ישרת אותך גם.

מכיוון שאני לא יודע כלום על שום דבר, אז אני גם לא משקיע אף לא שניה זמן בלהתווכח ולריב. ווכחנות, צדקנות, מריבות, אלו דברים שלא נוכחים בחיים שלי שנים רבות. וכל מי שממש חשוב לו להיות צודק, אני ממהר לתת לו בדיוק את מה שהוא הכי אוהב לשמוע, 'אתה צודק'!

אז מה למדנו כאן? שמאחורי ה'אני צודק' מסתתרת הנחה סמויה ש'אני יודע', וההנחה הזו משאירה את הצדקנים באותו המקום לשארית ימיהם. הופכת אותם אטומים ללמידה, וגורמת להם לעשות רק את מה שהם רגילים לעשות, מייצרת חיי תסכול, פספוס והחמצה.

'אני לא יודע כלום על שום דבר' היא גם דעה, המצאה או סיפור אבל משרת ואפקטיבי. מייצר פתיחות ללמוד, מאפשר שינוי, התפתחות, צמיחה. ואם הסיפור זה משרת אותך, אז הנה אני מעניק לך אותו במתנה.

אהבת את המאמר? מזמין אותך להגיב עליו כאן למטה, וגם לשתף אותו עם החברים בלחיצה על כפתור השיתוף כאן. אם לא תשתפו איך ידעו, ואם לא ידעו, איך ילמדו?

לפוסט הזה יש 5 תגובות

 1. לורין

  מאמר מצויין, ציינת אחת "הבעיות" המעכבות ביותר שלנו שאני מזהה אותה טוב מאוד גם אצלי – בעבודה מתמדת להוריד את המינון 🙂
  אין מישהו שלא רוצה להיות צודק ויעשה הכל כדי להוכיח את צדקתו – ושם גם יתעכב רוב חייו

  תודה, לורין

 2. אור רוסו

  וואו מאמר מדהים וחזק! כל כך נכון. דרך חדשה ופורצת דרך להתייחס למילים "אני יודע"
  שלכאורה מעידות על ביטחון, ולהבין שזה המקום שהכי הורס מחבל ותוקע אותנו מלהתקדם!
  כתבת מקסים מנוסח בצורה שממש נותנת זווית הסתכלות חדשה.

  1. רובי שטיינר

   תודה אור היקר

 3. רועי

  תודה רובי
  מאמר למופת, בהיר ומרתק. מעניין איך יגיב אדם "צודק" כאשר ישתפו את המאמר הזה איתו. האם הוא יזהה שם את עצמו.. יבין משהו חדש… יפול לו אסימון…ילמד..יפנים..יישם..ישתנה.. (?) או.. שהוא ימשיך להיות בדיוק כפי שהוא – "אני צודק", ויאמר לעצמו שהמאמר "טועה"… ופשוט לא יזהה את עצמו במאמר.
  האם יש סיכוי לשינוי… 🙂

 4. נחמה

  כלי מצוין לצאת מתקיעויות. דרך לא קלה צפויה להשתחרר מההרגל אבל שווה. כתיבה מעולה. תודה רבה

כתיבת תגובה