האם הכל תלוי רק בך? האם אפשר לשנות הכל?

ישבתי מול אישה משכילה. תואר שני, תפקיד ניהולי בכיר ונחשב. 'אתה רוצה להגיד לי שאני יכולה לשנות את זה', היא ספק אומרת, ספק Fotolia_45623819שואלת. 'אתה רוצה להגיד לי שזה תלוי בי? ואיפה ענין המזל כאן?!'

אני רוצה לספר לך על בית הכלא הכי גדול בעולם. הוא נמצא בצפון קוריאה. זו מדינה עם 25 מליון איש כלואים מאחורי גדר שלא מסוגלים ללכת לשום מקום. אני מניח שהם היו שמחים מאוד להיות ולחיות במקום אחר, אבל הם לא יכולים. הם בכלא. אבל יש עוד כלא אחד הרבה יותר גדול.

ציבור עצום של אנשים שהיה רוצה להיות בחייו במקום אחר מזה שנמצא בו היום, אבל בפועל הציבור הזה לא הולך לשום מקום. אנשים שהיו רוצים עבודה אחרת, רמת הכנסה אחרת, זוגיות אחרת, איכות אחרת של קשר עם ילדים ובני משפחה ואיכות חיים אחרת, אך בפועל הם תקועים באותו המקום לאורך הרבה שנים.

אנשים שהולכים מידי יום לעבודה משעממת, שגרתית, מאוסה ולא מתגמלת, בזמן שהיו רוצים עיסוק מעניין וכייפי, שיש בו סיפוק ותגמול ראוי. אנשים שהיו רוצים לדבר, להגיד את מה שיש להם להגיד, אבל שותקים. אנשים שהיו רוצים לעשות כל מיני דברים, לגשת לגבר או לאישה כדי להכיר, אבל הם משותקים מפחד.

אנשים שמוצאים עצמם שוב ושוב כועסים, צועקים, מרוחקים מהאנשים הכי חשובים להם בחיים כמו הילדים שלהם, בני זוג ובני משפחה אחרים. הם חיים בתסכול, פספוס, החמצה, כעס, קנאה, שנאה, עצבים, מרמור, פחד, אכזבה. כך לאורך שנים על גבי שנים.

הכלא הזה הוא הגדול והאכזרי בעולם. היקף האנשים שנמצאים בו הוא בלתי נתפס ממש. הוא אכזרי כי את הסורגים שלו לא רואים בעיניים. הם שקופים ונמצאים רק בטווח הצר שבין האוזניים שלהם בלבד. הסורגים שלו בנויים ממחשבות ואמונות, שיוצרים אצלם את אותם ההרגלים, ומהפחדים שמנהלים אותם.

אני מכיר את הכלא הזה מצוין. הייתי בו 40 שנה, עד גיל 40, עד לפני 15 שנים. אני מכיר את הפחד המשתק, את התחושה הזו של לעשות המון דברים אבל זה אף פעם לא מספיק, את המקריות וחוסר השליטה על החיים.

רק אלוהים ואני יודעים כמה שתחושת הכלא הזה היא ממשית, מוחשית ונוראית. האבסורד הכי גדול שהמפתח ליציאה מהכלא נמצא בידיים של כל אחד ואחת, ולצאת משם זה קל, פשוט ומהנה בטירוף.

הצעד הראשון בדרך החוצה זה לראות את הסורגים. למה חשוב לראות? כי אין דרך לשנות משהו שלא רואים. אין דרך לראות את זה לבד, כי אין דרך לאדם להיות מודע לדברים שלא מודע אליהם. נדרשת כאן עזרה.

הצעד הקטן הבא הוא ללמוד איך לחשוב אחרת. או בשפה המקצועית, פיתוח מודעות עצמית. פיתוח מודעות עצמי היא אחת המיומנויות החשובות שיש. המשמעות שלה פשוטה. זו המודעות של האדם לאפשרות שיש לו עוד אפשרויות לחשוב וגם להרגיש, ושהוא יכול לבחור לחשוב ולהרגיש את מה שמקדם אותו בחיים. גם כאן נדרשת עזרה. אין דרך לעשות זאת לבד.

ככל שהמודעות העצמית של האדם מפותחת יותר, כך מרחב האפשרויות שלו לפעול גדול, וכך גם היכולת שלו ליצור את התוצאות הרצויות לו בחייו. מחשבה אפשר לשנות ב…קליק, בשבריר שניה. זה אומר שגם מציאות יכולה להשתנות בשבריר שניה. כל זה אפשרי בשני תנאים: הראשון, קיימת אצל האדם פתיחות ללמוד. השני, חשוב לאדם ללמוד. מי שעסוק בלהיות צודק, יישאר בכלא הזה לשארית ימיו.

דמיין מציאות שבה הכל אפשרי עבורך. הכל! שבה הכל תלוי רק בך. שאין לך יותר מגבלות משום סוג. שהאדם היחיד שקובע לך כמה תרוויח זה האדם שיושב בכיסא שלך. מציאות שבה אין יותר פחד. שהכל קל, פשוט ומהנה. מה זה היה מאפשר ואיך זה היה מרגיש?! פעם הייתי בכלא. היום אני חופשי. מנהל כך את חיי. לא נולדתי כזה, למדתי. הלימוד הזה אפשרי גם לך.

אם חשוב לך ללמוד, מזמין אותך לשלוח פניה מפורטת דרך מנגנון ה'צור קשר' כאן למעלה.

אהבת? מזמין אותך ללחוץ על כפתור השיתוף ולשתף אחרים וגם להגיב במנגנון התגובות כאן למטה.

כתיבת תגובה