אני אימא ל-3 ילדים עם המון הוצאות. איך אפשר ממקום כזה לעשות שינוי?!

עשרות רבות של משתתפים נכחו במפגש ההדרכה האינטרנטי שקיימתי לאחרונה בנושא שאלות ותשובות בענין הגשמה ומימוש עצמי בקריירה ובעיסוק. המפגש הזה היה עבורי מרתק ובסופו נשאלתי כמה שאלות מצוינות ממש והחלטתי להקדיש לכמה מהן מאמר נפרד.

את השאלה הזו שבכותרת כתבה לי דינה, שם בדוי. ואני רוצה להוסיף לשאלה שלה עוד כמה שאלות דומות:

אני שכיר ורוצה לפתוח עסק עצמאי אבל אין לי כסף. איך ממקום כזה יכול לעשות שינוי?

אני בעל עסק מצליח, יש לי עובדים, וכסף זה לא הבעיה. יש לי המון התחייבויות. איך ממקום כזה אפשר לעשות שינוי?

אני עובד בתחום ההי-טק, עובד כל יום קרוב ל-12 שעות. עובד קשה אבל מאוד לא מסופק. אין לי זמן לשום דבר אחר. איך ממקום כזה אני יכול לעשות שינוי?

אני מעל גיל 50 ומרגיש שחייב שינוי. מי ירצה לקבל אותי בגיל הזה?! איך ממקום כזה אפשר לעשות שינוי?

הוספתי את השאלות האלה שאני פוגש לעיתים קרובות בנושא אימון אישי או אימון לקריירה כדי להמחיש כמה דברים. ראשית, יש המון סיבות למה לא? למה לא לשנות, למה לא להוציא כסף, למה לא לקחת סיכונים. יש שני סוגים של אנשים שהם שונים זה מזה בכל מובן אפשרי.

הסוג הראשון עסוק בלמה לא: למה לא כדאי, למה זה לא הזמן המתאים עכשיו, למה זה לא מתאים לך, למה השוק לא ירצה את זה, למה אין סיכוי שזה יתקבל או יצליח. יש אין סוף סיבות למה לא עכשיו, למה לא אתה.

הערך המוסף היחיד לכל אותם הסברים, סיפורים ותירוצים, שהם אגב תמיד מאוד נכונים, זה שאותו אדם מוצא עצמו מאוד צודק…אבל עם אפס תוצאות. הסוג הזה של אנשים נקרא בשפה האימונית 'קורבן'.

הסוג השני של האנשים עסוק בלמה כן ואיך כן? יש אין סוף סיבות למה לא, אותי מעניינת רק סיבה אחת למה כן, ואיך כן. אם יש סיבה אחת טובה למה כן, אמצא את הדרך איך לגרום לזה לקרות באופן קל, פשוט ומהנה. כך לגבי כל דבר בכל תחום. הסוג השני הזה של אנשים נקרא 'אחראי'.

יש גם המון נימוקים והסברים מאוד נכונים וצודקים למה לא נכון עבור דינה לעשות את השינוי עכשיו. למה כדאי לחכות עד שהילדים יתבגרו, עד שהבעל ימצא עבודה, עד שנעבור לעיר אחרת, עד שיתבסס בעבודה, עד ש…

האם יש לדינה או לך איזה חוזה נסתר שמבטיח לה שיש לה בכלל עוד שנתיים, שבועיים, דקותיים? אני מניח שלא. מכיוון שגם לי ולך אין, אז הזמן היחיד שעומד לרשותי זה עכשיו! מרבית האנשים עסוקים בלחכות שמשהו יקרה. שום דבר לא קורה מלבד שנים שחולפות ללא שוב, קמטים, שיער לבן וים של תסכול.

אני לא מחכה לכלום. אני פועל עכשיו בכל נושא שחשוב לי. גיליתי פטנט מדהים ליצור עתיד מדהים. והפטנט הוא ליצור לי הווה מדהים! כן, הווה מדהים, יוצר עתיד מדהים!

כאמור, שני סוגים של אנשים, מאוד שונים זה מזה, שתי גישות שונות לחלוטין לחיים והבשורה שיש לי אליך הקורא היא שיש לך אפשרות לבחור איפה ברצונך להיות. בין אלה שעסוקים בלמה לא ולהיות צודקים, לבין אלה שעסוקים באיך כן ויוצרים תוצאות? מה הבחירה שלך?

בחייו של כל אחד מאיתנו קיימות נסיבות: כסף שיש או שאין, גיל, משקל, משפחה, עיסוק, מקום מגורים, מזג אויר, מצב המשק. הנסיבות הן כמו הרוח. תמיד שם. שתי אפשרויות להתנהל מול הרוח. אפשרות ראשונה, היא לוקחת אותך.

אפשרות שניה, להרים מפרש ולבחור לאן ברצונך להגיע. הנסיבות הן בדיוק אותו הדבר. או שהן מנהלות אותך, או שמנוהלות על ידך. הראשון זה הקורבן, השני זה האחראי. להיות אימא עם שלושה ילדים והמון הוצאות, אלה הנסיבות. או שזה מנהל את דינה או שהיא מנהלת אותן.

לעשות שינוי בכל גיל זה מאתגר. זה אומר ללכת לעיתים לאן שקשה, מפחיד, לא רגיל. זה אומר להעיז ולקחת סיכונים מסוגים שונים שהם לא תמיד קשורים לכסף. לפעמים זה סתם להיות מוכן לומר את האמת שלך במקום שעד היום נהגת לשתוק. גם זה לקחת סיכון.

הגשמה ומימוש עצמי זה לא משהו שחייבים לעשות. להתפרנס חייבים, הגשמה לא. הגשמה זו בחירה ולבחירה הזו יש מחיר. לחיות מתוך תחושה של פספוס והחמצה יש מחיר וגם להגשמה יש. לך יש את האפשרות לבחור איזה משני המחירים עדיף עבורך לשלם?

עד גיל 40 חייתי מתוך פספוס והחמצה. בעצם לא באמת חייתי. אני זוכר מצוין את המחירים ששילמתי אז: את השנים המבוזבזות, את הדאגות, פחדים, ללילות ללא שינה, מתח, עצבים, תסכול, את הלבד והעוני. כן, אני מכיר גם את זה.

אין סיכוי שאני חוזר לשם שוב. אני שייך לאנשי ה'איך כן ולמה כן'. תמיד. אשמח לקבל שאלות נוספות בנושא של הגשמה ומימוש עצמי בקריירה. את השאלות אפשר להעלות לדף שלי בקישור כאן. מבטיח להתייחס לכל שאלה ראויה. מזמין אותך להגיב עכשיו כאן למטה. למידע נוסף בענין אימון לקריירה, מוזמנים להיכנס לקישור כאן. 

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. דינה

    רובי שלום,
    אני "דינה", השתמשתי בשם הבדוי שנתת לי. אני אמא ל-3 ילדים קטנטנים שאחת מהן תינוקת, עם בעל שעובד בעבודה שלא מספקת אותו וגם מתוסכל כמוני. כמובן שהייתי רוצה לעבור לצד של ה"אחראים" ולהתחיל לפעול למען עצמי, אך השאלה היא איזה מחיר אשלם עבור זה ? ומה עם בעלי מתנגד לשינוי אפילו שהוא עצמו "מת" לשינוי, ובלי התמיכה שלו לא חושבת שיש לי סיכוי לעשות משהו, עדין כל שינוי דורש השקעת זמן וכסף. האם הכלא שאני מדמיינת שאני נמצאת בו הוא אמיתי? האם יש לך תובנה שתגרום לי לצאת כבר מהביצה? תודה, אשמח לכל הארה.

    1. רובי שטיינר

      דינה היקרה, את ממשיכה כרגיל בהסברים מאוד חכמים ונכונים למה אין סיכוי ולמה זה לא יקרה. הדבר היחיד שאפשר לומר לך שאת צודקת. אם נמאס לך כבר להיות צודקת שני דברים ישרתו אותך מאוד. הראשון, זה ההכרה שאין לך מושג איך עושים את זה, והשני נקיטת יוזמה בללכת ללמוד איך עושים את זה. קראי את האמור בקישור ואם מה שרשום שם מדבר אליך, תפעלי בהתאם. אין לך אפשרות לעשות זאת לבד, ללא לימוד ואין אפשרות לעשות זאת מתוך קריאת מאמרים. המשך יומקסים

כתיבת תגובה