אני יודע מה צריך לעשות, אבל משהו עוצר אותי

'אני יודע מה צריך לעשות אבל משהו עוצר אותי. כאילו משהו ממסמר אותי לרצפה'. האם פגשת גם את התופעה הזו, שידוע לך מה צריך לעשות, אבל תכל'ס שום דבר לא קורה? שום דבר לא באמת זז או מתקדם.

בכל פעם שאדם אומר לעצמו 'אני רוצה…משהו', למשל: לשנות עיסוק, להתקדם בתפקיד, לפתוח או להרחיב עסק, להכיר או לשנות זוגיות, אבל שום דבר לא קורה, זה כי יש שם… פחד באמצע.

פחד הוא המניע הכי נפוץ בעולם. זה אומר שמרבית האנשים בעולם, כמו גם מרבית קוראי המאמר הזה, מונעים על ידו. הפחד מניע לעשות מה? לא לעשות! התוצאה היא שאדם מקבל בדיוק את מה שהכי מפחיד אותו: את הכלום, הפספוס, החמצה, מרגיש רע.

נניח שביציאה מהבית שלך פגשת אריה. אמיתי. מה תהיה תגובתך? יש שלוש אפשריות להגיב במקרה כזה של סכנת חיים אמיתית. הראשונה, לברוח משם. השניה, להשתתק, לקפוא במקום. השלישית, להילחם עם האריה או להסתער עליו ויהיה מה שיהיה.

פחד הוא רגש חשוב. המטרה שלו היא לשמור אותך בחיים. אלא מה? מתי לאחרונה פגשת אריה או מתי לאחרונה בכלל נחשפת לסכנת חיים? מרבית האנשים מעולם לא פגשו ולא יפגשו סכנת חיים, אבל כשהם מרגישים פחד, הם מגיבים כאילו שיש שם סכנת חיים, בשיתוק ובריחה.

יש 7 מיליארד אנשים בעולם, אבל רק שלושה סוגי פחדים. זאת אומרת, שבכל פעם שאדם אומר שהוא רוצה לעשות משהו, אבל בפועל לא עושה כלום, ותשאלו אותו 'מה מפחיד אותך', תמיד תשמעו את אחד משלושת סוגי התשובות הבאות.

הפחד הראשון הוא הפחד מכישלון ודחיה. איך זה נשמע בחיים האמיתיים? אדם אומר: אני רוצה לפתוח עסק אבל אני מפחד שזה לא יצליח. אני רוצה להתקשר ללקוח אבל מפחד שהוא יגיד לי לא.

הפחד השני הוא הפחד משינוי ולא נודע. איך זה נשמע בחיים האמיתיים? אדם אומר: אני מת להחליף זוגיות/עבודה אבל מי מבטיח שזה יצליח? אני לא יודע מה יהיה?

הפחד השלישי הוא הפחד מ…'מה יחשבו ויגידו עלי'. איך זה נשמע בחיים האמיתיים? אני רוצה לעסוק בגננות, אבל הולך ללמוד משפטים כי אני מפחד שיחשבו שאני סתם לוזר. אגב, זו דוגמה אמיתית לגמרי מהחיים שלי, כפי שהם נראו עד גיל 40.

פגשתי השבוע אישה מדהימה, שכבר המון שנים רוצה להיות עצמאית. '300 פעם הייתי שניה לפני פתיחת עסק ו-300 פעם התקפלתי', היא אומרת. מה מפחיד אותך, שאלתי. 'להיכשל. שזה לא יצליח', היא עונה.

האם יש שם סכנת חיים? לא! אם אין שם סכנת חיים, האם הפחד הוא אמיתי? לא! איפה הוא נמצא? בין האוזניים. נכון, הוא נראה מאוד אמיתי. אני מכיר את זה. הייתי שם גם אני! רציתי להתגרש, אבל הייתי משותק מפחד. פחדתי מהלא נודע. לא ידעתי מה יקרה.

אם אין סכנת חיים, מה יקרה אם תלכו לאן שמפחיד? כלום. כלום לא יקרה. זהו שזה ממש לא מדויק. אשתף אותך מה למדתי בכל פעם שהעזתי ללכת לאן שמפחיד. איך זה הרגיש לי? מדהים? מה זה מאפשר לי? ליצור תוצאות מדהימות.

זה לא נכון שכלום לא יקרה! יקרו המון דברים טובים, מהממים, המון הזדמנויות ואפשרויות חדשות נפתחות כאשר אדם מוכן ללכת לאן שמפחיד. החלומות הכי גדולים שלך ושלי נמצאים שם, מעבר לפחד.

מה זה הפחד עבורי? עבורי הוא חבר ומורה דרך. בכל פעם שאני מרגיש פחד, ברור לי שזה המקום הנכון ללכת אליו. שם נמצאת פריצת הדרך. אני עף על זה. אין סיכוי בחיים שאאפשר לפחד לנהל אותי.

למה? ראשית, אני זוכר את המחירים המטורפים ששילמתי כשהוא ניהל אותי. אני זוכר איך זה הרגיש: את התסכול, את ההחמצה, את הפספוס, את הכעס, התסכול, את העוני.

שנית, אני תמיד זוכר שהוא לא אמיתי. שאין אריה ושבעצם אין שם כלום, ושבעצם יש שם המון דברים טובים. המון אפשרויות חדשות, המון לימוד.

אני יצרתי ואני יוצר בחיי תוצאות יוצאות דופן וזה גם בזכות זה שאני הולך לאן שמפחיד תמיד. אין לי 'אם' ולא 'אבל'. אני מתייחס למה שחשוב לי בחיים כאילו שהחיים שלי היו תלויים בזה. לא במובן הפיזי של המילה. איכות החיים שלי.

המון אנשים רוצים המון דברים. מה שאתם רוצים לא מעניין ולא חשוב. מה שחשוב הוא רק המחיר שאתם מוכנים לשלם כדי להיות שם. אחד מהם הוא ללכת לאן שמפחיד, תמיד. לא חייבים. אפשר תמיד להישאר עם מה שיש.

אהבתם? מזמין אותך לשתף בלחיצה עכשיו על כפתור השיתוף כאן למטה. בנוסף, אשמח לשמוע אותך. מזמין אותך להגיב במנגנון התגובות כאן למטה.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. אלעד

    מאוד אהבתי את המאמר.
    פשוט להפוך את ברירת המחדל מוד הפחד משלילי לחיובי.
    גדול! תודה רבה!

כתיבת תגובה