4 סיבות למה אנשים נשארים בעבודה שהם לא אוהבים

האם מרבית האנשים קמים בבוקר לעבודה שהם אוהבים? כנראה שלא! אז למה הם לא מחליפים?! יש 4 סיבות מרכזיות למה זה לא קורה, ואני רוצה לשתף אותך בהן. אבל לפני כן, שתי דוגמאות מתוך אינסוף פניות שמגיעות אלי. 

הוא מתכנת בשנות ה-30: "מרגיש שאיבדתי כיוון בחיים. עד היום זרמתי, לא באמת תכננתי את העתיד שלי ועכשיו אני מתוסכל, מרגיש

פספוס. אני רוצה להיות מסוגל לקחת סיכונים כדי לפרוץ קדימה".

הוא שף בשנות ה-40: "אני צריך שמישהו יעזור לי לעשות החלטות טובות. אני רוצה שינוי בתחום המקצועי. אני במבוי סתום. יודע מה אני לא רוצה אבל לא יודע מה כן. אני חושש לעשות את מה שצריך וגם לא רואה את הדרך. יש משהו עמוק שמעכב אותי כל פעם מחדש. יש לי המון רעיונות וחלומות אבל הביצוע תמיד נעצר. משהו משתק אותי".

איך יכול להיות שכל כך הרבה אנשים מצוינים הולכים כל יום לעבודה שהם לא ממש אוהבים, ועושים זאת לאורך כל כך הרבה שנים?!

סיבה ראשונה: הם לא יודעים שאפשר אחרת. עד גיל 40 היה לי עסק עצמאי משלי בתחום יחסי הציבור והייתי גם מרצה לעיתונאות. הגעתי לעיסוק שלי במקרה, לפני הרבה שנים. מאסתי בו לפני הרבה שנים והייתי תקוע. היה לי רע. הייתי מריר, מתוסכל, עצבני. התגלגלתי לגמרי בלי שום שליטה על החיים שלי ושום כיוון.

הייתי בטוח ש'ככה זה' ו'ככה אני'. השלמתי לגמרי עם 'העובדה' שהחיים קשים, שכדי להצליח צריך מזל, ושלי פשוט אין מזל. ככה הייתי רגיל לחשוב. מה שהציל לי את החיים בגיל 40 היה גילוי מדהים מבחינתי. שיש לי אפשרות לחשוב אחרת ממה שהייתי רגיל, ושאני כלל לא מכיר אותי. שאין לי בעצם שום מושג למה אני מסוגל ושעד היום לא מימשתי אף לא שבריר מהיכולות שלי.

אחד הדברים שמשאיר אנשים תקועים לאורך כל כך הרבה שנים זה האופן שבו הם רגילים לחשוב. הרבה מאוד אנשים מאמינים ש'ככה זה' ו'ככה אני' ו'זה מה שיש וכך זה ישאר'. אף אחד עוד לא גילה להם שאפשר עבורם אחרת.

סיבה שניה: הם יודעים שאפשר אחרת רק לא מאמינים שזה אפשרי עבורם. עד גיל 40 לא האמנתי שאני יכול לעשות שינוי והייתי בטוח שגם אם אעשה אותו, אין לזה שום סיכוי להצליח. הייתי חסר ביטחון, עם דימוי עצמי נמוך. לא ראיתי את זה אז. זה היה שקוף עבורי. כל מה שאני מתאר לכם כאן זו חכמה שלאחר מעשה. דברים שהבנתי בדיעבד, רק כאשר התחלתי ללמוד. למדתי להשתנות והשינוי החשוב ביותר היה של הגישה שלי לחיים, לעצמי, לאחרים.

אמונה ביכולת ודימוי עצמי גבוה הם מרכיבים קריטיים ביכולתו של אדם להצליח, להגשים, לממש ולחיות את החיים שמגיעים לו באמת. אמונה ביכולת אומרת דבר פשוט: אני יכול הכל, והכל תלוי רק בי. זו גישה שאני חי לפיה כיום ומאפשרת לי חופש מוחלט ליצור את כל מה שחשוב לי ליצור. גם אמונה ביכולת ושינוי מוחלט של הדימוי העצמי והערכה עצמית הן מיומנויות שכל אחד יכול ללמוד, בתנאי שקיימת פתיחות ללמוד וחשוב לאדם ללמוד. אין לך שום דרך לעשות את השינוי הזה לבד.

אמונה ביכולת ודימוי עצמי גבוה, הם מרכיבים קריטיים ביכולת שלך להצליח

סיבה שלישית: פחד. פחד הוא המניע הכי נפוץ בעולם. מה הוא מניע לעשות? לא לעשות! כל אותם הפעמים שאמרת לעצמך, אני רוצה אבל…כלום לא קרה. זה בגלל הפחד המשתק הזה. הפחד שזה שוב לא יצליח לך, הפחד מלשמוע את ה'לא', הפחד מלעשות שינוי ומהבלתי ידוע, הפחד ממה הם עלולים לחשוב או להגיד עליך. עד גיל 40 הפחד ניהל גם אותי בענק. היום אני מנהל אותו. הפכתי אותו לחבר ומורה דרך שלי. זה אומר שהיום אני הולך לאן שמפחיד, תמיד!

זו חוויה מדהימה, מרגיש מדהים, והתוצאות שזה מייצר לי בחיים מדהימות לא פחות. אומץ זו המיומנות שמאפשרת לכל אדם שפתוח ללמוד לנהל את הפחד, במקום שהוא ינהל אותו. גם אומץ זו מיומנות שכל אחד יכול ללמוד וזה אפילו קל, פשוט ומהנה.

סיבה רביעית: אשליית ה'אני יודע' ו'אני צודק'. עד גיל 40 עשיתי המון דברים. עשיתי ועשיתי ועשיתי וזה היה פול גז בניוטרל. המון דברים התחלתי וזנחתי לאחר שניים, שלושה צעדים. לא הבנתי למה שום דבר ממה שאני עושה אף פעם לא מספיק טוב. שאני אף פעם לא שלם עם עצמי, ושתמיד משהו חסר.

אני פוגש את האשליה הזו אצל הרבה מאוד אנשים. האשליה שהם יודעים: מה נכון, מה חשוב, מה צריך לעשות, מה אפשר. קל לזהות אותם. אלה האנשים המשעממים האלה שנותנים לכולם עצות כי הם יודעים. אין לי שום בעיה עם אשליות רק שהן גובות מחיר כבד מאוד לאורך הרבה השנים ועלולות להמשיך ולגבות מחיר כבד לאורך הרבה מאוד שנים בעתיד.

מי ש'יודע' ימשיך לעשות את מה שיודע ורגיל, וימשיך לקבל את מה שרגיל לקבל. אין דרך ללמד מי שיודע. אחד הדברים שאפשרו לי לשנות את חיי מקצה לקצה זה שהבנתי שלא הבנתי כלום. שאני לא יודע ושכל מה שחשבתי שאני יודע זה בעצם קשקוש חסר ערך, ערימה של שטויות במיץ עגבניות.

אין לי מושג מה השאיפות שלך בחיים, אבל אם השאיפה שלך זה להתפרנס בכבוד, בשביל זה לא צריך אותי. אני לא מלמד אנשים להתפרנס, אלא להגשים. אלו שני דברים שונים לחלוטין. להגשים זה לגלות מה הדבר שאדם אוהב לעשות, ואיך לתרגם את התשוקה הזו להון, שזה מילה בעברית להרבה כסף. מי שהולך לעבודה מייצר משכורת. מי שחי הגשמה מייצר הון!

שינוי מתוך אחריות: במקביל לעיסוק הנוכחי, מתחילים לעבוד על זה העתידי

האתגר שלך הוא לא רק ליצור שינוי, בתוך או מחוץ לעיסוק הנוכחי. זה לא רק לדעת מה נכון עבורך, אלא להיות שם כמו שנכון עבורך. לדוגמה, לקוח שלי עושה ממש בימים אלה מהלכים כדי לסיים את הפרק שלו כשכיר בתחום ההי-טק, לטובת הקמת עסק עצמאי בעיצוב פנים. זו התשוקה שלו. האתגר שלו זה לא רק היכולת לגלות איפה התשוקה שלו, אלא להיות שם כמו שנכון לו. כלומר, להקים עסק שיש בו סיפוק, הנאה, לימוד וגם כזה שמייצר לו שפע.

כדי שזה יקרה יש מגוון של שינויים שחייבים להתחולל אצלך. שינוי בתחום הדמוי העצמי, הביטחון העצמי, האמונה שלך בעצמך. היכולת שלך ללמוד לחשוב אחרת, כמו שחושבים וינרים ומצליחנים. היכולת שלך לנהל את הפחד, במקום שהוא ינהל אותך. ואם אני צריך להכניס הכל למילה אחת, אז זה שינוי מוחלט של גישה, כלפיך, כלפי אחרים, כלפי הפחד, כלפי כישלון, כלפי כסף. כל זה אפשר ללמוד.

אחרון חביב, אני מאמין בשינוי מתוך אחריות. מה זה אומר? זה אומר שבעיני מאוד חשוב לשמר את ההכנסה הקיימת, עד שנוצרת הכנסה חלופית מהעסק העתידי שלך. חשובה היכולת שלך לעמוד בהתחייבויות שלך ולשאת בהוצאות השוטפות. איך עושים שינוי מתוך אחריות?

במקביל לעיסוק או לעסק הנוכחי, מתחילים לפתח את זה העתידי. זה אומר שעושים שני דברים במקביל. נכון, זה הרבה יותר שעות עבודה. זה יכול להיות קשה ומאתגר, אבל כאשר התהליך הושלם אז גן עדן זה כאן. לעשות את מה שקשה ומפחיד זה חלק מהמחיר ששינוי דורש. אותו מחיר שמרבית האנשים לא מוכנים לשלם.

ציבור עצום של אנשים מצוינים הולך לאורך שנים לעבודה שהוא לא ממש אוהב. הסיבה לכך ממש פשוטה. עד היום אף אחד לא סיפר להם שאפשר עבורם אחרת, ומעולם לא למדו אותם איך עושים את זה באופן קל, פשוט ומהנה. ללא שום אפשרות להיכשל. מזמין אותך לבוא ללמוד. שום דבר טוב לא יוצא מלחכות מלבד, קמטים, שיער לבן, ים של תסכול וחיים מבוזבזים.

אם יש בך פתיחות ללמוד וחשוב לך ללמוד, מזמין אותך לשלוח עכשיו פניה מפורטת דרך ה'צור קשר' כאן למעלה.

מזמין אותך לשתף את המאמר בלחיצה על כפתור השיתוף ולהגיב כאן למטה.

כתיבת תגובה