יש פער גדול בין המקום שאני נמצא למקום שחלמתי להיות בו

'איך יכול להיות שיש כזה פער בין המקום שאני נמצא למקום שחלמתי להיות בו?'. המשפט הזה הוא אחת התלונות הנפוצות ביותר שאני שומע מצד הפונים לאימון. איך קורה שאדם מצוין בכל מובן, משכיל, חכם, יכולתי לא נמצא במקום שחלם להיות ויש פער, שנמשך לעיתים שנים. פער שיוצר הרגשה של תסכול, פספוס, החמצה.

ראשית, חשוב עבורך להבין למה זה קורה? ההסבר לזה מאוד פשוט. אף פעם לא למדו אותך איך עושים את זה? איך להגשים, איך להצליח, איך להיות מאושר ומסופק, בעיסוק ובחיים בכלל.

עד כמה שזה נשמע אולי מוזר, אבל שום דבר ממה שלמדתי בבית הספר ובתואר הראשון במשפטים, לא היה רלוונטי בשום צורה ואופן לשום דבר שבאמת חשוב בחיים. מרבית בתי הספר שעוסקים בלהכין ילדים ובני נוער לבגרויות הם פשוט בזבוז מוחלט של זמן, אנרגיה וחיים.

ממי מרבית האנשים לומדים? מהאנשים שנמצאים סביבם: הורים, בני משפחה, חברים והמורים שלהם. הלימוד האפקטיבי ביותר הוא כמו זה שנעשה בטבע, התבוננות וחיקוי. אצלנו בני האדם קוראים לזה דוגמה אישית.

האם מרבית האנשים מגשימים את עצמם? האם מרביתם הולכים לעבודה שהם אוהבים? לא! לצערי ולצערך במרבית המקרים, בכל הנוגע לבני המשפחה וחברים, פשוט אין מה ללמוד שם ואין ממי ללמוד. לא רק שאין מה וממי ללמוד, מה שנלמד שם, במרבית המקרים, פשוט עושה לך נזק.

אז איך סוגרים את הפער הזה? התשובה לזה מאוד פשוטה, לומדים! מה שרוכשים בבית הספר ואוניברסיטה הוא ידע בלבד. הידע חשוב, אבל החלק שלו ביכולת שלך להצליח, להגשים, להיות מאושר, הוא קטן. מאוד קטן.

מה שיקבע את היכולת שלך לקיים חיי הגשמה וסיפוק הוא לא ידע, אלא שורה של מיומנויות שהניסיון שלי מלמד שהם פשוט לא קיימים אצל מרבית האנשים. החברה המערבית עשירה מאוד בידע, אבל דלה להחריד במיומנויות. זה למה החברה המערבית היא בעיקרה מתוסכלת. הרבה מאוד אנשים מצוינים לא מבינים למה הם לא באמת מסופקים ומאושרים.

אם אתם הורים לילדים ממליץ לכם מאוד לדרבן ולעודד את הילדים שלכם להיות פעילים בתנועות נוער. שם לומדים את מה שבאמת חשוב כדי להצליח בחיים. בנוסף, דרבנו ועודדו אותם להיות פעילים בחוגים: משחקי כדור, אומנויות לחימה, תיאטרון. כל דבר שעושים ביחד עם אחרים. מיומנויות לא לומדים בהרצאות מלומדות מאחורי שולחן בכיתה, אלא בהתנסות, חוויה, משחק, עבודה על פרויקט.

רוצים דוגמה למיומנות? החשובה ביותר היא גמישות מחשבתית. נכון, גם זו מיומנות שלומדים ומפתחים. זו היכולת לזהות מחשבות ואמונות שעושות לך נזק לאורך המון שנים, ולהחליף ב…צ'יק. למה זה חשוב, כי מי שימשיך לחשוב כמו שהוא רגיל לחשוב, ימשיך לקבל את מה שהוא רגיל לקבל. אין דרך עבורך לפתח את המיומנות הזו לבד. נדרשת עזרה של מקצוענים.

איזה עוד? היכולת לעבוד בצוות למשל. אין הצלחה לבד. הצלחה נעשית תמיד עם אנשים נוספים. כדי שאדם יוכל לעבוד בצוות, נדרשת ממנו אינטליגנציה רגשית מפותחת. זו גם מיומנות שכל אחד יכול ללמוד ולפתח. אומץ, שזו היכולת לנהל את הפחד גם היא מיומנות. הקשבה ושאילת שאלות, יצירתיות, אחריות, מנהיגות, דימוי עצמי גבוהמוטיבציה יזמית, שזו היכולת לקחת רעיון ולהפוך אותו להון.

וגם…לימוד עצמי. בחיים האמיתיים אף אחד לא ילמד אותך שום דבר. בחיים האמיתיים כל מה שמישהו אחר ילמד אותך ישכח מהר. מה שאדם למד בעצמו ישאר איתו לאורך שנים. שימו לב שאם יש דברים שאתם שולטים בהם ממש טוב, זה כי למדתם אותם לבד כי זה היה לכם חשוב. האם בבית הספר או באוניברסיטה לימדו אותך איך ללמוד לבד? האם למדו אותך שם להיות יזם, לפתח את היצירתיות שלך, להיות מנהיג, להאמין בעצמך?

כל אלו הן שורה של מיומנויות שכל אחד יכול ללמוד ולפתח אם יש בו את הפתיחות ללמוד וחשוב לו ללמוד. הן מאפשרות לסגור כל פער בין הרצוי למצוי בחיים, וליצור את מה שחשוב לך ליצור, בכל תחום, באופן קל, פשוט ומהנה. זה לימוד קצר יחסית, אבל החשוב ביותר שפגשת עד היום.

אז מה למדנו במאמר הזה? למדנו שאם קיים גם בחיים שלך פער בין המקום שנמצא בו למקום שהיית רוצה להיות, זה לא בגלל שיש לך בעיה כשלהי, אלא כי לא למדו אותך עד היום מה שבאמת חשוב, וזה שורה של כלים ומיומנויות. החברה המערבית עשירה מאוד בידע אבל דלה מאוד במיומנויות. התוספת של המיומנויות האלו לארגז הכלים שלך יאפשרו לך ליצור תוצאות מהסוג שלא דמיינת כלל שאפשריות עבורך.

אהבתם? לחצו כאן למטה על כפתור השיתוף ושתפו את המאמר עם חברים. בנוסף, אשמח לשמוע אותך. מוזמן לצרף את תגובתך כאן למטה. 

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. משה בן חיים שחר

  מכיוון שההגדרה שאני אימצתי לעצמי ל"הצלחה" בכל אחד ממעגלי החיים היא:
  תהליך ארוך ומתמשך של הקטנת הפער בין הרצוי למצוי המתוכנן למושג בכל אחד ממעגלי החיים המטרות והיעדים שאנו בוחרים לעצמנו.
  אני מוצא שאתה המורה הכי טוב שפגשתי עד היום בארץ או בחו"ל התואם לערכים לתובנות שגם אני הגעתי אליהם במ.ס.ע הכיפי של חיי
  ואני בוחר לבוא לשמוע ללמוד ולתגבר את ארגז הכלים שלי כדי למלא את היעוד והשליחות שלי
  לעזור לכמה שיותר,אנשי עסקים ומשפחותיהם להצליח בדרכם המסוימת,ללמוד לשפר עצמם בצורה מתמשכת וללמוד ולשפר את זמן ההתאוששות מנפילות וכשלונות זמניים ובעיקר להעביר את ה"אור" והשליחות שאני מזהה אצלך רובי כמודל וכמנהיג ראוי לחיקוי !
  בברכה-משה בן חיים שחר
  קיבוץ ניצנים

  1. רובי שטיינר

   תודה משה על המילים החמות.

כתיבת תגובה